Meme biyopsisi

Can can mndh

Üye
Kayıtlı Üye
9 Haziran 2021
18
2
35
Merhaba sitede gezerken karşılaştım buradan basından geçenlerden fikir almak için yazıyorum dün sol meme de 20×7mm yüzeysel lezyon saptandı ultrasonda hafif agri ile başvurmuştum ne benim nede dr eline gelen birşey yok ultrasonda görünüyor saat 3 yönünde birads4a yazıyor ve biyopsi öneriliyor. Korkudan stresten dünden beri çok kötüyüm basından böyle geçen ve sonucları nasıl

Merhaba sitede gezerken karşılaştım buradan basından geçenlerden fikir almak için yazıyorum dün sol meme de 20×7mm yüzeysel lezyon saptandı ultrasonda hafif agri ile başvurmuştum ne benim nede dr eline gelen birşey yok ultrasonda görünüyor saat 3 yönünde birads4a yazıyor ve biyopsi öneriliyor. Korkudan stresten dünden beri çok kötüyüm basından böyle geçen ve sonucları nasıl

BİLATERAL MEME VE HER İKİ AKSİLLAYA YÖNELİK
YAPILAN USG - DOPPLER İNCELEMESİNDE Her iki meme
cilt ve cilt altı yağ dokusu normaldir. Sağ memede 5 mm ve
altında basit septalı kist izlendi.Saat 3 Hizasında 2.9 mm
ölçülen yoğun içerikli dilate duktus izlendi. Sol memede
saat 3de areola kenarında yağ doku içerisinde yüzeyel
yerleşimli 20x7 mm ölçülen RDUS de yoğun vaskülerize
görünümde iç yapısı heterojen ekoda lezyon izlendi. (
BIRADS -4A ) Sol memede 5 mm ve altında basit kist
izlendi. Her iki aksillada patolojik olarak
değerlendirilebilecek lenf nodu izlenmedi. SONUÇ: BIRADS

merhaba, çok geçmiş olsun.
malignite açısından düşük riskli bir doku saptanmış. ultrason çeken hekimler çok fazla örnek gördüğü için genellikle doğru tahmin ediyorlar. biyopsi ile netleştirmek istemiş, inşaallah temiz çıkar sonucunuz.

öyle bir durumda ne yapılır bilmiyorum, annemin memesinde yıllardır benign kitle var, ona hiç müdahale edilmedi. en kötü sonuç bile olsa inşaallah çaresi var, canınızı sıkmayın.

Screenshot_2022-02-17-20-57-45-880_com.android.chrome~2.jpg

Bakabilirmisiniz biri yorumlayabilir mi
Emarda sol memedeki 20 mmlik spikülasyon (düzensiz uzanımlar) gösteren, ultrasonda BIRADS 4A diye belirtilen lezyondan biyopsi yapmak gerekir. Kistler ve fibroadenomlar ulrason ile takip edilebilir. Büyüme meyili görülürse (2,5-3 cm'yi aşarsa) ameliyatla çıkarılır.

BİLATERAL MEME VE HER İKİ AKSİLLAYA YÖNELİK
YAPILAN USG - DOPPLER İNCELEMESİNDE Her iki meme
cilt ve cilt altı yağ dokusu normaldir. Sağ memede 5 mm ve
altında basit septalı kist izlendi.Saat 3 Hizasında 2.9 mm
ölçülen yoğun içerikli dilate duktus izlendi. Sol memede
saat 3de areola kenarında yağ doku içerisinde yüzeyel
yerleşimli 20x7 mm ölçülen RDUS de yoğun vaskülerize
görünümde iç yapısı heterojen ekoda lezyon izlendi. (
BIRADS -4A ) Sol memede 5 mm ve altında basit kist
izlendi. Her iki aksillada patolojik olarak
değerlendirilebilecek lenf nodu izlenmedi. SONUÇ: BIRADS
Yaşınız 33, kitle ele gelmiyor. Emar çektirmek gerekir veya doktorunuz biyopsi de isteyebilir. Emar kitleyi tanımlayabilir ve biyopsi gerekir mi, takip yeterli mi sorularını cevaplandırır.

Emarda sol memedeki 20 mmlik spikülasyon (düzensiz uzanımlar) gösteren, ultrasonda BIRADS 4A diye belirtilen lezyondan biyopsi yapmak gerekir. Kistler ve fibroadenomlar ulrason ile takip edilebilir. Büyüme meyili görülürse (2,5-3 cm'yi aşarsa) ameliyatla çıkarılır.
Peki kanser olabilirmiyim ailemizde meme kanseri var kuzenim geçen sene vefat etti 35 yasindaydi

benimde senelerdir takiplidir hep kistler vs.. var kötü huylu bişi çıkmadı ama takip 6 ayda mutlaka kardeşim kanser oldu hiç sorunsuz memeliyken hemde hayatımın şokuydu kendimden beklerdim kardeşimden beklemezdim çok zorlu bi süreçti geçti gitti şükür 🤲🏼 kontrolleri aksatmamak çok önemli herkes için bana olmaz dememek gerek şuan çok fazla insanlarda Allah şifa versin 🤲🏼🌸

benimde senelerdir takiplidir hep kistler vs.. var kötü huylu bişi çıkmadı ama takip 6 ayda mutlaka kardeşim kanser oldu hiç sorunsuz memeliyken hemde hayatımın şokuydu kendimden beklerdim kardeşimden beklemezdim çok zorlu bi süreçti geçti gitti şükür 🤲🏼 kontrolleri aksatmamak çok önemli herkes için bana olmaz dememek gerek şuan çok fazla insanlarda Allah şifa versin 🤲🏼🌸
Size de çok geçmiş olsun kardeşinizin bir daha başına gelmez umarım

X