Onkoloji - Kanser ve Türevleri Göğsümde bir kitle daha...Fibrokistik

yellow angel

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Sahte Profil
Kayıtlı Üye
21 Ekim 2007
154
19
54
Arkadaşlar
Benim sağ ve sol göğsümde mm.lik kistler saptandı.aynı zamanda koltuk altında da varmış.meme ultrasonunda görüldü
ihmalden gidip cerraha göstermedim
bugünlerde koltuk altımda sancı oluyor.özellikle de sinirlenince
bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa ve bilgi verirse sevinirim

MEMENİN FİBROKİSTİK DEĞİŞİKLİKLERİ (Fibrokistik Hastalık)

Fibrokistik hastalık, memede fibrokistik değişiklerle giden ve üreme çağındaki bir çok kadında izlenen bir durumdur (yaklaşık kadınların %30-50’si).

Fibrokistik hastalıkta en sık karşılaşılan yakınma genellikle her iki memede görülen ele gelen kitle ve ağrıdır.

Muayenede kitle algılanması ilk başta meme kanseri ile karıştırılmasına neden olabilir. Ancak her iki memede birden görülüp adet periyotlarında ağrıya neden olması ile olası kanserden klinik yönden ayrılır.

Fibrokistik hastalığın kesin tanısı meme biyopsisi ile konur. Biyopsi sonucu mikroskop altındaki patolojik incelemede "atipisi olmayan fibrokistik değişikliklerin saptanması" kesin tanı koydurucudur.

Fibrokistik hastalık ileriki yaşlarda meme kanseri riskini arttırmamaktadır.

inşallah faydalı olur canım. geçmiş olsun bu önemli birşey değila.s.

yellow angel,
geçmiş olsun,aklında soru işaretleri kalmaması için mutlaka bir genel cerrahla konuşmalısın,ultrasonografi uzmanı seni kistlerin hakkında bilgilendirmedi mi?
Tam bir bilgilendirme yapamaz ama görülen kitlelerin ne tür olduğunu anlamıştır.
Bende yaz aylarında aynı dertten muzdariptim,sol göğsümde cevizden biraz büyük bir kitle oluştu,ben elle muayneleri rutin olarak yaparım aslında ama bu kitle aniden çıktı ve inan büyük olduğu için çok korktum,hemen bir genel cerrahtan randevu aldım,muayne sonrasında o kocaman kitle haricinde sağ ve sol memede birçok kitle olduğu ortaya çıktı,ben daha çok panikledim ama doktorum içimi rahatlatan bir konuşma yaptı,doktorumun bana söylediği menopoz dönemine kadar bu tür kistlerin zaman zaman oluşabileceği,kistlerin özellikle regl dönemlerinde ortaya çıkacağı,ameliyatlık bir durum olmadığı,kollarımda uyuşma olabileceği,ağrı yaptığı zamanlarda ağrı kesici almam gerektiği yönündeydi,hatta ben bazı kadınların memedeki kitleler yüzünden ameliyat olduklarını söyledim kendisine,gerekiyorsa beni de ameliyat etmesini istedim,güldü,sende görülen ameliyat edilecek türden değil dedi ve durduk yerde ameliyat olacağım dersen boşu boşuna memenin yapısının bozulmasına sebep olursun dedi,benim içim rahatlasın diye ultrasonda çektirildi,ultrason uzmanı da cerrahın söylediği gibi kanserleşmez bu kistler dedi,ben ultrason yerine niye mamografi çekilmediğini de sordum,genç kadınların meme yapısı daha yoğun oluyormuş ve bu yoğunluk yüzünden mamografi çekimleri hata verebiliyormuş,belli bir yaşa kadar mamografi yerine ultrasonografi ile teşhislerin daha sağlıklı olduğunu söyledi doktor.
Benim kistler kendiliğinden geçti,şimdilik bir sıkıntım yok,inşallah sende iyileşirsin ama bizlerin yazdıkları yerine genel cerraha gidip sonuçlarını göstersen ve cerrahla konuşsan çok daha iyi olur,çünkü bendeki rahatsızlık sendekinden farklı olabilir,kulaktan dolma değil tıbbi açıklamalar herzaman daha sağlıklı ve faydalı olur.
Sağlıklı uzun ömürler dilerim.

Saygılarımla...

merhaba geçmiş olsun aynı dert bende de var hassaslık ve ağrı şikayeti ile doktora gittik ultrasonda baktılar her iki memede kistlerimin olduğunu gördük sayıları değişiyor artıyor azalıyor her 6 ayda bir ünv. hastanesine kontrole gidiyoruz üzülünce çok ağrıyor eğer ağrılar dayanılmaz olur ve kistler büyürse alacakmış doktor
6 ayda bir kontrole gittiğim için diğer kadınlar kontrole hiç gitmedikleri için kanser olasılığında Allah korusun erken tanı olabilir dedi doktor
her banyodan sonra bilhassa adet sonrası daha belli olurmuş o zaman doktorun söylediği şekilde el muayenesi yapıyorum.
sokaktan geçen her 3-4 kadından birinde vardır ama farkında değildir dedi ayrıca
kontrollerini aksatma
40 yaşından önce asla mamografi çektirme
ultrasonla idare edicez bu memenin yapısı ile ilgiliymiş ve aileselmiş mesela benim teyzelerimde de var
:teselli:

merhaba arkadaşlar benimde sağ ve sol göğsümde mmlik iki tane kistim var benimkiler çok şükür ele gelmiyor ama adet öncesi ve bitiminde bide birşeye sinirlendiğimde çok ağrı yapıyor adet öncesi koltuk altına kadar ağrı olabiliyor dr korkulacak birşey olmadığını çok küçük olduğundan cerrahi müdahele edilemeyeceğini söyledi altı ayda bir düzenli kontrollerimi yaptırmam gerekiyor kistlerin büyüyüp büyümediği takip edilecek meme usg çekiliyorum otuz beş yaş altına mamografi çekmiyorlar ilk öğrendiğimde çok korkmuş ve üzülmüştüm senağlama kötü birşey olduğunu düşündüm internette araştırdım birkaç arkadaşında başına gelmiş onlarla konuştum ozaman biraz rahatlamıştım bu kistler çok fazla büyüdüğünde ve ele geldiğinde cerrahi müdahele yapılıyormuş inş büyümezler yada kendiliğinden kaybolurlar kontrollerinizi ihmal etmeyin herkese sağlıklı günler :nazar:

benim annem de böyle bi sorun yaşamıştı... tek memesinde bir kitle vardı... kısa bir süre tedavi gördü; kitle cerrahi bir operasyona gerek kalmadan kendiliğinden kayboldu... 10 yıl kadar oldu; Allahıma şükürler olsun bi sorun çıkmadı... ama düzenli kontrollerine gidiyor... lütfen siz de ihmal etmeyin... geçmiş olsun...

Benimde Sağ Ve Sol Gögsümde Süt Bezeleri Var Bende Dr Gittiğimde Kontrol Altina Alacağiz Egerki 2 Cm Den Daha Fazla Büyürlerse Aliriz Dedi Korkulacak Bir şeyin Olmadiğini Kontrollere Gideceğimi Söyledi Bakalim Benim Ağrim Olmuyor Ama Yinede Tedirginim

Cevap yazan ve tüm arkadaşlara teşekkür ederim.Elbette cerraha gidicem ama yaşananlardan rahatlatıcı cevap almak insana cesaret veriyor.
Hepimize herkese geçmiş olsun,Allah herkese şifa versin...

Canim Benimde Bir Yakinimda Tek Göğsünde Vardi Kitle Ve Parça Alindi Incelendi Temiz çikti Yani Dr Başvur Daha Fazla Büyümeden Bence.

Canim Benimde Bir Yakinimda Tek Göğsünde Vardi Kitle Ve Parça Alindi Incelendi Temiz çikti Yani Dr Başvur Daha Fazla Büyümeden Bence.acil şifalar Diliyorum Umarim Iyi Haberler Alirsin.

ben bişey çıkcağını zannetmiyorum ama kesinliklede ihmal etme ben aldırttım ama iyi huylu çıktı şanslıydım benim göğüs yapım dolgu memeymiş bunlarda sık oluşabilirmiş ayrıca aldıralı 2 sene oldu

şekerciğim bendede olmuştu 3,5 cm di.ameliyatla aldılar 20-45 yaş arası kadınların %75 inde bu tür kistler olur.sıkma o tatlı canını

Geçen sene mayıs aylarında göğsümde bir kitle farkettim hemen doktora daha doğrusu hastaneye gittim, ultrason çekildi doktor kontrol etti iki göğsümde de küçük boyutlarda zararlı olmayan kistik kitleler saptandı bir tanesini alalım dedi ben de tamam dedim ama erteledim.
Bugün aynı göğsümde ağrısız bir kitle daha farkettim bu seferki farklı yerde. Geçen sene verdikleri rapora baktım bu kitlenin yerinden hiç bahsedilmiyor ya küçüktü büyüdü ya da yeni çıktı.
Doktor bu tip şikayetlerin çok kadında olduğunu endişelenmemem gerektiğini söylemişti ama ben bugün farkettiğim kitle yüzünden bayağı endişelendim.
Ne olur bana bir yol gösterin gene doktora gitmeme gerek var mı yoksa önemsiz deyip geçeyim mi? Aynaya baktığında insanın siniri bozuluyor...
Bir de doktor alalım derse bunlar hep çıkıyor anladığım kadarıyla.. hangi birini alacak ve aldıktan sonra gene çıkarsa uğraşilmaz ki... ne yapacağım? Çok canım sıkıldı... senağlama

ya canım bende geçenlerde baktırmak istedim yaşım genç ve bekar olduğum için gerek yok dedi doktor.o ağrıları bende yaşıyorum bazen.korkuyorum açıkcası ilerde karşıma çıkıcak diye.ama doktor öyle diyince bişey yapamadım...
geçmiş olsun canım.......

canım ya benimde göğsümde kitle var.ama doktora gitmedim.korkuyorum gerçi.bazen ağrı oluyor.üstüne yatamıyorum ağrıyor.bilmiyorum ne yapacam.sendede aynı sorun varmış.allah yardımcımız olsun.işallah önemli bişey değildir ya.ne kadar korkarsak o başımıza gelir.

X