Fibromiyalji Hastası Olanlar Ne Tedaviler Gördünüz?

purpleblue

Üye
Kayıtlı Üye
23 Ağustos 2021
164
30
Kızlr aranizda fibromiyalji hastası olan varsa neler yaptığını yazabilir mi ben ilk fizik tedavi görüyorum sonrasında ne yapacağıma karar vericem

Fizik tedavi ve manuel terapi gördüm hiç boşuna para dökmeyin bunun çaresi yok gibi bir şey... ömür boyu bunu yaşamaya mahkumuz resmen.
Yakın zamanda bir yazı okudum tek çaresi D vitamini diye ama bilemiyorum doğruluk derecesini....

fizik tedavi ozon tedavisi ve b 12, d vitamini magnezyum desteği
Evet fizik tedavi bitti sira ozon tedavisinde d vitamini b 12 dusuk ciktigi icin onlarida kullaniyorum magnezyumda kullaniyorum uyku icin formunu degistircem sadece siz neler yaptiniz yeme duzenimi bile degsitim sekeri gluteni hepsini kestim insallah sifa olur hepsi

Fizik tedavi ve manuel terapi gördüm hiç boşuna para dökmeyin bunun çaresi yok gibi bir şey... ömür boyu bunu yaşamaya mahkumuz resmen.
Yakın zamanda bir yazı okudum tek çaresi D vitamini diye ama bilemiyorum doğruluk derecesini....
Fizik tedavi bana fayda etti belimden gittim ama sirta vermedi doktorum suan sirtimda agrilar var onada hareketler yapiyorum d vitamini benim cok dusuktu takviye aliyorum yanmalar skinti artik agriları bosverdim yanmalar depresyona sokuyor insani tabi bide uykusuzluk

Arkadaşlar Allah aşkına siz nasıl ağrılar yaşıyorsunuz dayanamıyorum psikolojim alt üst oldu nabıcam bildim bileli boyun ağrısı çekerdim ama 2 yıl önce ağır bir panik atak geçirdim o gün bugun ağrılarım arttı gözlerim batıyor kuruyor o bitiyor bacaklarım o bitiyor belim sonra sırtım dişim omuzlarım artık şiştim ağrıda değil acı halsizlik yorgunluk bezmiş Lik cabası artık kemik kanseri falan oldum dedim çünkü moral olarak ta bittim kilo veriyorum lütfen yardım edin siz neler yaşıyorsunuz doktora gidiyorum ankilozan spondilit romatit artrit ms tahlilleri istedi bunlar temiz çıkarsa fibromiyalji diyebilecek

Arkadaşlar Allah aşkına siz nasıl ağrılar yaşıyorsunuz dayanamıyorum psikolojim alt üst oldu nabıcam bildim bileli boyun ağrısı çekerdim ama 2 yıl önce ağır bir panik atak geçirdim o gün bugun ağrılarım arttı gözlerim batıyor kuruyor o bitiyor bacaklarım o bitiyor belim sonra sırtım dişim omuzlarım artık şiştim ağrıda değil acı halsizlik yorgunluk bezmiş Lik cabası artık kemik kanseri falan oldum dedim çünkü moral olarak ta bittim kilo veriyorum lütfen yardım edin siz neler yaşıyorsunuz doktora gidiyorum ankilozan spondilit romatit artrit ms tahlilleri istedi bunlar temiz çıkarsa fibromiyalji diyebilecek
Merhaba şu an aynı durumdayım sizin neyiniz varmış

Deneyimimi paylaşmak için fibromiyalji başlıklarına deneyimimi yazıyorum.
Merhaba, bana da birçok bölüme gitmemin ardından fibromiyalji dendi. ramatoid artrid tetkikleri de yapıldıktan sonra geriye sadece fibromiyalji kaldığı için artık bana da fibromiyalji dendi. ilk başta ortopedi, fizik tedavi, el cerrahisi vs birçok bölümden sonra ramatolojiye de giderek sürecimi tamamladım ben. çünkü ağrılara her açıdan bakıyorlar. MR vs de çektirdim yani. fıtık, boyun düzleşmesi, kifoz vs var mı diye, işte kolda ülnar sinir diye bi şey var o da kol ağrılarına sebep olabilir gibi. ihtimalleri eliyorlar.
dyloxia kullanmaya başladım ve evet ağrılarımı büyük oranda geçirdi ama yan etkileri çok oldu. metabolizmamı çok hızlandırdı ve iştahımı kesti, uykusuzluk yaptı, cildimdeki suyu tüketti, geceleri terleme yaptı. ben de bırakmak istedim ve başka çare aradım. kereviz sapı suyu içmeye başladım her gün. sabah aç karnına limonlu su ardından kereviz sapı suyu. ve beslenme düzenimden karbonhidrat ve şekerli yiyecekleri iyice çıkardım. kahveyi de arada bir içiyorum bi fincan. çay çok açık içiyorum ama çok açık. onu sınırsız içiyorum. dengeli bi şekilde protein ve sebzemi yiyorum. ayrıca omega 3 balık yağı, magnezyum, hyalix veya kolajen takviyesi kullanıyorum, hyalix ve kolajeni kür şeklinde yapabilirsiniz. 3 ay kolajen tozu vs, hyalix mesela bi kutu aldım bi destek olsun vücuda gibi..d vitamini, b12 vitaminlerime dikkat ediyorum. magnezyum bisiglinat vs formları daha da etkili ben efervesan magnezyum kullanıyorum sadece o bile yeterli oluyor. ve tabii ki stresten uzak durmak, özellikle iyi uyku çok önemli, uykusuz olduğumda ağrı ve yangılarım artıyor. benim omzum boynum ellerim ve kollarımı etkiliyor. parmaklarımı. ve bu şekilde bu tip ilaçları kullanmadan idare ediyorum yaşam kalitem hastalık başlamadan önceki haline dönüyor artık neredeyse. egzersiz yapıyorum. ayrıca boyun düzleşmesi, kifoz vs de bu ağrıları tetikleyen şeyler. fıtık da öyle tabii. genel olarak omurilik ve kas sisteminiz iyiyse ağrılarınız geriliyor. ağrılardan bi kurtulup rahatlamak için ilacı kullanırsınız ancak evet 30 mg, 60 mgdan az ama yine de her gün alınınca fazla oluyor işte. ben arada doktoruma gidip görünmedim çünkü oh ne güzel ağrılarım azalıyor hapı aldıkça kafam da rahatlıyor dedim ama geç kalmışım açıkçası. bazı insanlarda ilaç bu kadar yan etki yapmıyor kullanmaya devam ediyorlar ancak hastalığa ilaçsız da yardımcı olabiliriz. ilaç yan etkisi çok olursa kapılıp her gün almak yerine iyi geliyor diye, gün aşırı almak ya da işte doktora danışarak tabii ve bedendeki ağrıların durumuna bakarak mg mını azaltıp kullanılabilir. özetle ben ilaçla bi nefes almış oldum, sonra ilacı tamamen bıraktım yukarda bahsettiğim yöntemlerle. ha bi de güzel taze zerdeçal tozu, katkısız besinler vs de beslenme rutinine katılmalı bence. ne zaman şekerli bir şeyler yesem abartarak ya da ekmek, hamur işi (Makarna vs de dahil) çok tüketsem ne yapsam da alttan alta ağrılarım artıyor resmen. bedenimi ve ağrılarımı gözleyebiliyorum. olmayan ağrı beslenmeme göre geliyor. kereviz sapı suyu için de ne yapıyorum; pazarcılara ya da mahalledeki manavlara söyledik, sapları temizliyorlar zaten ya, ayırtıyoruz alıyoruz, atacağınıza biz alalım diyoruz yani. ayrıca internette ve bazı marketlerde de sap olarak var. zaten artık her gün içmesem de oluyor. vücut toparlıyor gerçekten çünkü. ve suyunu sıkmak için elinizde yoksa sıfır veya 2. el bir katı meyva sıkacağı almak ya da evde yoksa ya da alma imkanı yoksa iyi bir rondoda kerevizleri yeşil su haline getirmek de olabilir. tadına gelirsek ben seviyorum, içememe durumunda ilaç niyetine şifa niyetine burnunuzdan nefes almadan dikin kafaya. geçmiş olsun. Bu hastalık psikolojik temelleri de olduğu söylenen bir hastalık, kendimizi sevmemiz ve öz şefkat göstermemiz öncelik. konuyla ilgili kitaplar da var. ayrıca nöral terapi, kuru iğne gibi işlemler de düşünüyorum.

Bende kendi olayımı anlatmak istiyorum
Covidden sonra dışarı çıkamadım aniden sol kol ve sol göğüs ağrısı başladı sol kürek kemiğim 4 senedir ağrıyor gitmediğim doktor kalmadı sırtım sanki bedenime yapışmış yanma oluyor 4 sene antidepresan kullandım kesinlikle tavsiye etmem günden güne artıyor aniden bayılasım geliyor kendimi kanser sandım artık ağrı ağrı insanın sürekli sol kolu kürek kemiği boyun ağırdır mı benim ağırıuor halan daha en son midede mikrop memede fibrokist boynumda düzleşme ve fıtık cıkrı fizik doktoru fibromiyoloji dedi geldiğim nokta yine aynıyım ne yapacağım bilmiyorum

Bende de her yere yayılan ağrılar var,dönem dönem boynumda oluyor (orda fıtık cıktı),şuan her iki koltukaltıma ara ara ağrı giriyor,sürekli elle yokluyorum sertlik vs birsey yok.Bacaklarım ayda 3,4 kez mutlaka kemiklerimden sızlıyor,acaba kötü hastalık mı diye 4 aydır en az 10 kez tam kan sayımı yaptırdım,vitaminlerim dahil hep normal cıkıyor sonuclarım.Ca tümör markerları 2 kez yaptırdım hepsi normal.Karnıma bile ağrılar giriyor diye tomografiye girdim birsey cıkmadı.Suan kol,koltukaltı,sırt ve bacak ağrıları yaşıyorum.Bu gezen ağrının sebebi fibromiyalji olabilir mi?

Son düzenleme:
Arkadaşlar fibromiyalji olup karinda gecmeyen ağrısı olan var mı 2 aydır bıktım artık ne yapsam geçmiyor.
Ben varım. Yaklaşık 2 aydır yoğun bir üzüntü stres dönemi sonrası eklemlerimde gezici ağrı kasiklarim kaburga altı ve bagirsaklarimda mevcut. Acile 2 kez gastroenterolojiyede bugün gittim. Usg çekildi kan idrar ve büyük wc testleri yapıldı normal. Bir kadın doğum ve romatoloji kaldı yani gitmediğim çok çaresizim kıvranıyorum sıkıntıdan adeta

Ben varım. Yaklaşık 2 aydır yoğun bir üzüntü stres dönemi sonrası eklemlerimde gezici ağrı kasiklarim kaburga altı ve bagirsaklarimda mevcut. Acile 2 kez gastroenterolojiyede bugün gittim. Usg çekildi kan idrar ve büyük wc testleri yapıldı normal. Bir kadın doğum ve romatoloji kaldı yani gitmediğim çok çaresizim kıvranıyorum sıkıntıdan adeta
Irritabl barsak dedi gastroenteroloji ama ben beraberinde fibromiyalji olduğuna inanıyorum artık az önce kalça kemiğim ağrıyordu şimdi kulaklarımın altı yarım saat önce sag kasık şimdi ise sol taraf varmı böyle bir şey

Irritabl barsak dedi gastroenteroloji ama ben beraberinde fibromiyalji olduğuna inanıyorum artık az önce kalça kemiğim ağrıyordu şimdi kulaklarımın altı yarım saat önce sag kasık şimdi ise sol taraf varmı böyle bir şey
Kesinlikle en büyük etken fibromiyalji ben 6 senedir neler çekiyorum bir bilseniz artık alışmaya çalışıyorum . Sanki 80 yaşında ki nineler gibiyim yaşım 34 ama .

X