Evleneceğim kişi Akdeniz anemisi taşıyıcısı

Adama AIDS'li muamelesi yapmışsınız o yüzden sinirlenmesi normal. Sanıyorum siz aşık fln degilsiniz bu kişiye. Mantık evliliği yapıyormuşsunuz gibi bir hava sezinledim.
Sadece anne olmak için evleniyor gibi geldi bana. Oysa insan öncelikle hayat arkadaşı olmak için evlenmeli, sonra iki taraf da hazır hissederse, isterlerse anne baba olmalılar.

Siz bu adamla Ocak ayında tanışmamış mıydınız ? Kan testleri yapıldığına göre nikah başvurusu yapmaya gittiniz sanırım. Birbirinizi yeterince tanıdığınızı düşünüyor musunuz ?
IMG_20240517_194555.jpg

Ne gen testi yahu tarafların birinde taşıyıcılık yok olsa neyse iki tarafta da taşıyıcılık olursa genlere baktırmakta fayda var doğacak çocuğa yüzde 50 taşıyıcılık geçme olasılığı var.
Ben şahsen yaptırırdım. Sağlık ocağında yapılan teste tek taraf denmiş. İkisinde de varsa bilip ona göre önlem alınmalı. Tüp bebek gibi bir önlem.

Tek taraf olduğunda sorun yok çocuğunuz en fazla taşıyıcı olur baskın özellikte taşınan bir hastalık değil.

Kızlar merhaba , evlilik için sağlık raporu aldım. Benim değerlerim normal çıktı ama evleneceğim kişide Akdeniz anemisi taşıyıcılığı çıkmış . Bilmiyordum dedi, kardeşinde de olduğunu söyledi sonradan . Bu herhangi bir durum teşkil eder mi ? Böyle bir şey başına gelen var mı ? Benim kafam çok karıştı . Evlenmek istemiyorsan zorlayacak değilim sen bilirsin diyip trip attı bana
Ben de Akdeniz anemisi taşıyıcısıyım, tosun gibiyim maşallah.

Ben şahsen yaptırırdım. Sağlık ocağında yapılan teste tek taraf denmiş. İkisinde de varsa bilip ona göre önlem alınmalı. Tüp bebek gibi bir önlem.
Aile hekiminin yaptigi testler yeterli.

Neden?

Cunku Halk sagligi kurumu yapıyor o testleri. Yani aslinda devlet hastanesine de gitse, yine halk sagligi yapacak testi.

Ayrica onemli rahatsizliklarda tek taraf tasiyici cikarsa, karsi taraftanda test isteniyor, risk durumuna gore de genetik bilgilendirme alabilmeleri icin ilgili kuruma yonlendiriliyorlar.

Korkutmasaniz mi acaba daha fazla?

Aile hekiminin yaptigi testler yeterli.

Neden?

Cunku Halk sagligi kurumu yapıyor o testleri. Yani aslinda devlet hastanesine de gitse, yine halk sagligi yapacak testi.

Ayrica onemli rahatsizliklarda tek taraf tasiyici cikarsa, karsi taraftanda test isteniyor, risk durumuna gore de genetik bilgilendirme alabilmeleri icin ilgili kuruma yonlendiriliyorlar.

Korkutmasaniz mi acaba daha fazla?
Sağlık ocağında zaten laboratuvar yok, oradan da hastanelere taşınıyor, amaç zamandan tasarruf.

Kızlar merhaba , evlilik için sağlık raporu aldım. Benim değerlerim normal çıktı ama evleneceğim kişide Akdeniz anemisi taşıyıcılığı çıkmış . Bilmiyordum dedi, kardeşinde de olduğunu söyledi sonradan . Bu herhangi bir durum teşkil eder mi ? Böyle bir şey başına gelen var mı ? Benim kafam çok karıştı . Evlenmek istemiyorsan zorlayacak değilim sen bilirsin diyip trip attı bana
Ben de taşıyıcıyım. Eşimde sorun olmadığı için unuttuk gitti. İki taraf da taşıyıcı olursa problem olur. Bu kadar bilgisiz kalmayı nasıl başarıyorsunuz?

Ölümcül bir hastalık falan mı zannediyor acaba? Ayrılası gelmiş bence🙂
Benim nişanlımın ölümcül hastalığı çıkmıştı kısa vadede ölmesini bekliyorduk hatta ne günlerdi bee. Delirmiştim... bu aralar acaba ölseydi de bunları yaşamasaydım daha mı iyi olurdu diye düşünüyorum. Azraile çelme takıp beni öldürmeye kalkmazdı o zaman .... Yine de evlenmeyi düşünen insanlar için bu kadar basit bir şey söz konusu oluyorsa anlaşmaları mümkün değil adamın grip olması bile konu sahibine yük olacak belli ki

Ayy bunun icin evlenmemeyi dusunuyorsaniz direkt vazgecin yazik yahu adama. Ne kadar uzulmustur kalbi kirilmistir. Ben de tasiyiciyim. Hatta su anki esimin de tasiyici oldugunu dusunuyorduk. Annesi oyleymis cunku. Saglik raporunda esimin tasiyici olmadigini ogrendik. Ha diyelim ki o da tasiyici ciksaydi tup bebek diye bi secenek var. Bu kadar basit niye bu kadar buyuttunuz bu konuyu?

Benim nişanlımın ölümcül hastalığı çıkmıştı kısa vadede ölmesini bekliyorduk hatta ne günlerdi bee. Delirmiştim bu aralar acaba ölseydi de bunları yaşamasaydı daha mı iyi olurdu diye düşünüyorum. Azraile çelme takıp beni öldürmeye kalkmazdı o zaman .... Yine de evlenmeyi düşünen insanlar için bu kadar basit bir şey söz konusu oluyorsa anlaşmaları mümkün değil adamın grip olması bile konu sahibine yük olacak belli ki
Çok geçmiş olsun, adamın yerinde olsam hemen ayrılırdım. Dediğiniz gibi, hastalıkta ve sağlıkta diye boşuna demiyoruz.

Şimdiiiii hayat bu yarın felç geçirir araba çarpar sakat da kalırsın kime ne olacağı hiiiç belli olmaz. Allah kimseyi böyle sınamasın ve duruma düşürmesin orası ayrı mevzu..
Ne yapacağız ben seni sağlam aldım tanıdım cıks olmaz boşanırız mı diyelim

Şu şekilde gelsen anlarım ya bana bildiği halde söylememiş bozuldum vs burada haklısın, ama bilmediği şeyi nasıl söylesin adam sana?

Kafan karıştı ise hiiiç bulaşma, zaten çocuğun motivasyonu al aşağı etmişsin muhtemelen senden önce belki o ayrılacak🤷🏻‍♀️

Bu tercih meselesi istersin istemezsin ama kimseyi oyalama iyi düşün taşın.

Ben de tasiyiciyim.esimde bir sey yok.cocuklar kocaman oldular onlarda da hicbir hastalik yok🙏🏻
Tasiyici olarak herhangi bir saglik sorunum yok koc gibiyim 😁hatta benim ailede baya tasiyicilik var.akdeniz insaniyiz sonucta gorulme sikligi da cok ulkemizde.
Siz kendinize talasemi testi yaptirdiniz mi?yoksa saglik ocaginda normal kan degerlerinize mi baktirdiniz?

Ben de tasiyiciyim.esimde bir sey yok.cocuklar kocaman oldular onlarda da hicbir hastalik yok🙏🏻
Tasiyici olarak herhangi bir saglik sorunum yok koc gibiyim 😁hatta benim ailede baya tasiyicilik var.akdeniz insaniyiz sonucta gorulme sikligi da cok ulkemizde.
Siz kendinize talasemi testi yaptirdiniz mi?yoksa saglik ocaginda normal kan degerlerinize mi baktirdiniz?
Sağlık ocağında baktırdım

X