Aile Planlaması Doğum kontrolü

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

Moonse

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Nisan 2023
633
2.208
Kızlar yanlış başlığa mı açıyorum bilmiyorum fakat düğünüme iki ay gibi bir süre kaldı. Bu süre zarfında ben de doğum kontrol yöntemlerini araştırmaya başladım. Tecrübeli olanlardan özellikle üç aylık iğne ve hap yorumlarını bekliyorum. Avantajları, dezavantajları neler? Doktorlar maalesef tavsiyede bulunmuyor yalnızca anlatıp sen bilirsin diyor. Sizin tavsiyelerinizi istiyorum. Yorumlarda buluşalım :KK37:

Erkek korunsun. O kadar basit ki onların korunması, sizin ise tüm hormonal dengenizi alt üst etmeniz gerekiyor. Aslında bu üreme konusunda, kadın tek kişiden hamile kalıp 9 ay sahalardan çekilirken, erkek aynı gün içinde bile kaç farklı kadını hamile bırakabilme potansiyeline sahip. Buna karşın neden tüm korunma okları kadına dönüyor ve tüm çalışmalar bu yönde ilerliyor bunu düşününce ataerkil bir haksızlığı görüyorum ve erkek korunsun diye bağırasım geliyor.

Erkek korunsun. O kadar basit ki onların korunması, sizin ise tüm hormonal dengenizi alt üst etmeniz gerekiyor. Aslında bu üreme konusunda, kadın tek kişiden hamile kalıp 9 ay sahalardan çekilirken, erkek aynı gün içinde bile kaç farklı kadını hamile bırakabilme potansiyeline sahip. Buna karşın neden tüm korunma okları kadına dönüyor ve tüm çalışmalar bu yönde ilerliyor bunu düşününce ataerkil bir haksızlığı görüyor ve erkek korunsun diye bağırasım geliyor.
Okuduğum en mantıklı yazı ✍️ erkeklere ölüm :KK9::KK70:

Doktorlar nasıl tavsiyede bulunmuyor? Her insanın yapısı bir değil ki. Bana iyi gelen bir ilaç örneğin size zarar verebilir. En iyi yolu size doktorunuz söyleyecektir. Burada hiç tanımadığınız insanlardan ziyade doktorunuzun görüşünü alın. Biz de anlatıp siz bilirsiniz diyeceğiniz neticede zorla kullandırmayacağız ki

Hap çok feci iştah açıyor. Ben asla doymuyordum hap kullanırken. Bi de çok fena isteksizlik yapıyordu.

Iğne kullanmadım tecrübem yok.

ataerkil bir haksızlığı görüyorum ve erkek korunsun diye bağırasım geliyor.
Ten tene olmak istiyoruz ikimizde. Ben daha önce hiç yaşamadığım için kondom hissinden de o plastik düşüncesinden de irite oluyorum sanırım. Belki ilerleyen zamanlarda...

Aile hekiminiz hatta hemşirenin bile bu noktada yardımcı olur ki.
Mesela benim aile hekimim iğneyi tavsiye etmedi ara kanamalar yaptığı için.
3 sene boyunca bebek istemiyorsanız implant olabilir dedi.
(Prezervatif noktasında ilk süreçte çok rahat edemeyebilirsiniz, biraz daha birbirimize alıştıktan sonra daha mantıklı geliyor.)
İlaç günü ve saatini iyi takip ederseniz hap en mantıklısı ama vücudunuzun tepkilerini yine doktorla konuşmak en makul olanı.

O kadar da değil, oğlum var şimdi yani :KK70: Farkında ve adil erkekler yetiştirmek gayesiyle, bu değişim bizden başlayacak diyelim.
Uff erkekler ölmesin mi yani :110: :110: Tam hadi benim de oğlum var evet bizden başlayacak inşallah 🙏 daha sağlıklı bir geleceğe:eğlence:

Dogum kontrol haplari beni cok kotu yapti hic mutlu olamadim.
Vucudu kirgin soluk halsiz
Kasik bolgesi sislik
Ara kanamalar
Kuru cilt
Isteksizlik
Sinir
Anxiety
Huzursuzluk
Duzensiz adet ve iliski kalitesi sifir goguslerde agri… dusundukce deliriyorum 3 ay kullandim biraktim bu sebeplerden.

Doktorlar nasıl tavsiyede bulunmuyor? Her insanın yapısı bir değil ki. Bana iyi gelen bir ilaç örneğin size zarar verebilir. En iyi yolu size doktorunuz söyleyecektir. Burada hiç tanımadığınız insanlardan ziyade doktorunuzun görüşünü alın. Biz de anlatıp siz bilirsiniz diyeceğiniz neticede zorla kullandırmayacağız ki
Basbayağı tavsiyede bulunmadı. Aksi halde neden konu açma gereksiniminde bulunayım ki? Çevremle de konuşabileceğim bir konu değil benim için. Ben sizden ilaç tavsiyesi istemedim. Hangi doğum kontol hapı daha iyi diye de sormadım. Sadece kullanıcılarından yorum yapmalarını istedim. Siz görüş paylaşmak zorunda hissetmeyin kendinizi lütfen.

Igne onermiyorum. Dogumdan sonra cift yöntemle korunalim diye 3 aylik igne oldum, 6 ay boyunca kanamam devam etti en son tedavi görmek zorunda kaldim

Hap çok feci iştah açıyor. Ben asla doymuyordum hap kullanırken. Bi de çok fena isteksizlik yapıyordu.

Iğne kullanmadım tecrübem yok.
+1
Ben bir rahatsızlığım sebebiyle 3 ay kullandım hap. Ve evet bir miktar iştah açıyor. Yerseniz kilo alırsınız. Tuhaf bir şekilde alt karnım sanki regl olacakmışım gibi şişti ilacı kullanırken. Bıraktıktan sonra şişkinlik geçti.
Bende ara kanama vs. olmadı, bazılarında oluyormuş. Yani konforlu tarafları da var, regli düzenliyor saat gibi günü gününe oluyor. Kanamayı azaltıyor, ağrıyı yok ediyor. Yani bende öyle oldu.
Saati saatine almak lazım, unutursanız büyük çuvallarsınız. Bir de çok ekonomik değil. Bir kutusu 250 liraydı valla. Benim tecrübelerim bu şekilde oldu.

Aile hekiminiz hatta hemşirenin bile bu noktada yardımcı olur ki.
Ama siz böyle derseniz ben yalan söylemiş gibi olurum. Sizin ya da herhangi birinin danıştığı doktor tavsiyelerde bulunmuş olabilir. Bu, benim danıştığım doktorun tavsiyede bulunmadığı gerçeğini değiştirmez.

Taksin basina sapkayi usumesin kociskonuz aman diyim:KK49:
Hissetmiyorum yha diyen erkek yalan soyluyor bu arada, durust sevgililerim de oldu onaylattim bunu yani haberiniz olsun hanimlar

X