Demir eksikliği

Bu değerlerle damardan demir preparatı verilmesi lazım. Şurupla falan düzelecek değer değil bunlar. Hematolojiye bi görünün isterseniz. Demir ilaçları genelde kabızlıl yapar

Ferritin 3 ya da 5 çıkıyor, kansızlık yok demişsiniz.
Ama kansızlık buna deniyor bu arada yani anemiksiniz ve bu da kansızlık demek oluyor.
Sorunuzun cevabı evet kullandığınız ilaçtan dolayı.
Benzer şeyleri ben de yaşıyorum demir ilacı kullandığım zaman hatta bende baş dönmesi ve mide bulantısı da ek olarak ortaya çıkıyor.
Kullanmasak zaten olmaz başka türlü yükselmiyor.
Doktorunuza danışın tolerasyonu daha kolay bir muadil varsa size ondan yazsın.
Onu da tolere edemezseniz, hiç içememektense 2 gün ara ile içebilirsiniz. Ben dışkılama yaptıkça içiyordum ayıptır söylemesi çünkü ilaç çok fazla bağırsakta birikince rahatsız ediyordu beni. Yine bunu da doktorunuza danışın tabi. komple bırakmaktansa aralıklı kullanmak faydalı olabilir.
Arkadaşlar herkese geçmiş olsun. Kan veya demir eksikliğinde hangi değerlere bakıyorsunuz? Dün vermiş olduğum kan sonuclarım aşağıdaki gibidir.

Demir (Serum/Plazma)
Sonuç:127
Normal Aralık: 33-195

Demir bağlama kapasitesi
Sonuç:230
Normal Aralık: 125 - 345

Ferritin (Serum/Plazma)
Sonuç:29,5
Normal Aralık: 30 -400

HGB
Sonuç 15,0
Referans Değeri 12.0-18.0

WBC
Sonuç 3,26
Referans Değeri 4.50-10.50

B12
Sonuç:123
Normal Aralık:212 - 911

Doktor tanıya anemi yazdı ve kolonoskopi önerdi. İlaç yazdı ve 1 ay sonra kontrole gel dedi.

Arkadaşlar hepinize merhaba 30 yaşında bayanım 3 senedir demir anemim var hep ferittin ya 3 cıkıuor ya 5 kansızlık suan için yok ama sınırda o da tabi endoskopi de eroziv gastrit karpas mide çıktı şimdi benim sorum şu bana ferrum şurup yazıldı 15 gün kullandım şiddetli Kabızlık ve koyu dıskı yaptı 7 gündür bıraktım Kabızlık geçmiyor demir ilacındanmı başka şey mi anlayamadım ilacı bıraktım rengi düzeldi de Kabızlık düzelmedi benim gibi olan var mu
Kullandikca normale donuyor

Benim de feritinim 3lerdeydi kendimi bildim bileli, yaşım 34. Doktorum bana da ferrum verdi ama kullanmadım. Onun yerine Ventura ve sidefer kullandım. Şu an ilk defa hayatımda feritin değerim 30larda. Sideferi bi arastirin ya da doktorunuza sorun derim.

Benim de feritinim 3lerdeydi kendimi bildim bileli, yaşım 34. Doktorum bana da ferrum verdi ama kullanmadım. Onun yerine Ventura ve sidefer kullandım. Şu an ilk defa hayatımda feritin değerim 30larda. Sideferi bi arastirin ya da doktorunuza sorun derim.
Merhabalar
Bahsettiğiniz ilaçlar receteli mi? likit veya hap formunda mı? Benimde 2,8 zombi gibi yaşıyorum şu aralar

X