Bohça meselesi gelenekler

Yok kız. Okadar verilen şey saklansa evde yer kalmaz🤣🤣
Bana bir kaç bavul gelmişti lif patik başörtü minder vs. birazını dağıttım/ birazını başka gelin olacak ihtiyaç sahiplerine verdim. Allah affetsin çok kötü olanlarıda attım🤣
Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Bu işleri bilmiyorum ve yaşayarak öğreneceğim :)

Elbiseyi en yakına alıyorlar. Örneğin annene bir alt üst , babana gömlek iç çamaşırı , kardeşlerine bir üst vs böyle üçlü beşli takımlar değil.

Annenin bohcasinda muhtemel olacaklar
- yazma
-patik
-seccade
-tesbih
-alt üst takım
-havlu
Babanın bohçası
Gömlek
İç çamaşırı
Seccade
Çorap
Tesbih
Havlu
Terlik
Ben hem masraf yapmalarını hem de zahmet etmelerini istemiyorum. Kötü bir niyetim yok aslında. Böyle şeylere para harcamak yerine evimizde eksik olan şeyleri alsak daha iyi olmaz mı?

Çeyiz denilen şey düğün hediyesi gibi bir şeydir. Kimisi sadece damat ve gelin için, işte birer paraça pijama, terlik, havlu hazırlar ya bir beze sarar, ya hediye paketi yapar.

Böyle şeyler kanun gibi bir yerde yazılan şeyler değil. Sülalece toplu yapılacak şeyler değil. Bunu bu ülkede yaşayan her tip insan bilir ve akıl edebilir. İlgiyle alakalı bir şey değil. İstersen tek başına gidip bir migrostan alır bunları paketler karşı tarafa çeyiz diye verirsin.

Bunlar böyle komplike, karışık içinden çıkılmayacak şeyler değil. Öyle ailede aile görmeyle bilenecek şeyler değil. Bu ülkede doğup büyümüş, tv izleyen insan bilr bilir bunu.
Benim bir kız kardeşim var. Karşı tarafın ise dört ablası var.

Ben Sivaslı arkadaşımdan bizzat şahit oldum. Nişanlanacak iken erkeğin ablalarına falan elbise almıştı.

Böyle masraflara girilmesinden yana değilim. Onun yerine bizim ihtiyaçlarımız karşılansa daha iyi olur.

Bana biraz abartıyorsunuz gibi geldi. Ayrıca üslubunuz hoş değil. Onlar 70 yaşında, köyde yaşıyorlar biz şehirde yaşıyoruz falan… Aileyi küçük gördüğünüzü düşündürdü. Ayrıca eğer aranızda bu kadar kültür farkı varsa, bohça dantel en küçük sorununuz olacaktır emin olun.
Hayır aileyi küçük görmek değil. Acaba köyde yaşadıkları için mi bu kadar geleneklerine bağlılar diye düşünüyorum.

Müstakbel eşim de benimle aynı fikirde. Hem annesinin gönlü olsun diye anlayışlı davranacağız hem de benim elimin altında dolanmasın, evde çok yer kaplamasınlar diye ne gerekiyorsa yapacağız. Başörtü, patik vs şeyleri gelen giden misafirlere vermek gibi. Döşek, gümüşlük örtüsü gibi şeyleri müstakbel eşim de abartı buluyor. Biz gümüşlük almayacağız bile.

Heves etmiştir yaşlı kadın bırakın yapsın.
Siz istemiyorsanız yine kullanmazsınız kimse kafanıza silah dayamaz.
Bizde de bohça falan yoktur. Kaynanam bir araba dolusu bohça getirdi. Hurçların İçinde duruyor hepsi kullanıyor muyum hayır.
Geldiğinde neden kullanmıyorsun da demedi.
Karşı tarafın iyi niyetli olduğunu biliyorum.
Şahsi görüşüm, bu gelenekler evlilik sürecini zorlaştırıyor. Hiç derdimiz yokmuş gibi bir de çeyizleri ne yapacağız diye düşünür olduk. Bir de gelenekler tuhafıma gidiyor. Yaşlı kadın neden zahmet ediyor, kendisini yoruyor?

Ayrıca bu bohça çeyiz için masraf yapmak yerine bizim ev ihtiyaçlarımız vs karşılansa daha iyi olur. Karşı tarafla konuştum. umarım her iki tarafın gönlü olacak şekilde bir şeyler yaparız.

Gorumceyle konusmaniz bisey ifade etmez...
70 yasindaki bir kadinla kendi fikirlerinizi karsilastirmaniz empati yapamadiginiz anlamina geliyor...70 yasindaki kadin heves etmis onlar oyledirler, eline saglik deyip alin bi memnun olmasini bilin, birisi biseyler yapmis sizin icin...Zaten kadin tirlar dolusu getirecek hali yok 3-5 bisi yapabilmistir...Alirsin sonra ne yapacaksan yaparsin ananin evine koy , birine ver ne biliim...Gorumcelere kadar konuyu yansitmaya buyutmeye ne gerek var allah askina...bi de kotu duruyordu demissin gumusluk 70 yasindaki kadindan saheser mi bekledin
Dört görümcemden henüz birisi ile tanıştım. Önyargılı yorumunuz için teşekkürler.
Annesinin konuştuğunu ben anlayamıyorum. O yüzden görümcem aramızdaki irtibatı sağlıyor.

Benim kayınvalidemle görümcemle müstakbel eşimle vs hiçbir sorunum yok. Benim sorunum insanların kutsadığı geleneklerle.

Of, burada açılan konularda yeni gelin tripleri beni bitiriyor. Altın takı konusunda işinize gelenibekleyip, düğüne yardım etmediler vs başlıkları açılıyor. Ama karşı taraf gelenek, adet diyince hemen böyle garip haller

Kafana silah dayayıp, bu hediyeleri kullanacaksın demiyorlar. Hediyeleri alırsın evinde bir köşeye atarsın. Akrabalarına değil, sadece gelin ailesine hazırlayın dersin olur biter.
Ben de zaten toy olduğumu bilerek bana birileri akıl versin diye konuyu açtım hanımefendi.

İnanın biz ne düğün ne takı hiçbir şey beklemiyoruz. Erkek tarafı kendi istediği için yapıyor.

Önyargılı yorumunuz için teşekkür ederim.

Sen böyle üst perdeden konuşunca ben seni modanın başkenti milano doğumlu sandım sivaslıymışsın öyleyse alışkınsındır böyle adetlere. İlla ki konu komşuda görmüşsündür gelenek görenek vs. Çok takma kafana pembişto ponçikella yeni gelin

Sen böyle üst perdeden konuşunca ben seni modanın başkenti milano doğumlu sandım sivaslıymışsın öyleyse alışkınsındır böyle adetlere. İlla ki konu komşuda görmüşsündür gelenek görenek vs. Çok takma kafana pembişto ponçikella yeni gelin
Birincisi Sivaslı değilim.
İkincisi nereli olduğumla konunun alakası yok.
Üçüncüsü önyargılı yorumunuz için teşekkür ederim. Tanımadığınız insan için pembişto ponçikella gibi ifadeler kullanmanız komik.

Kadın incelik hoşluk yapmış kendi örfüne göre davranmış beğenmiyorsanız şehirli biriyle evlenseydiniz.
Ya sabır gelenekleri neden bu kadar kutsuyorsunuz? Benim kayınvalidem, görümcem ve eşimle ilgili hiçbir problemim yok.
Yıkıcı yorumunuz için teşekkürler

Ya sabır gelenekleri neden bu kadar kutsuyorsunuz? Benim kayınvalidem, görümcem ve eşimle ilgili hiçbir problemim yok.
Yıkıcı yorumunuz için teşekkürler
Nasıl yok ki böyle bir konu açmışsınız? Geleneği kutsamıyorum, o yaştaki köylü bir kadın için çok önemlidir bu tarz şeyler. Yapmasa kendini kötü hissederdi. Kendince oğlunu en güzel şekilde evlendirmek için çabalıyor. O yaştaki kadınlardan geleneği söküp alamazsınız ve siz daha yıkıcı yorum görmemişsiniz

Kaynananız bizim adetimizde geline bir kilo taşlı tuşlu altın kemer, bir kilo altın taç takmak adettendir geleneklerimizde vardır dese kalmadı böyle gelenek demezsiniz 2 yorgana döşeğe gelince hemen bi havadan bakmalar.
Yapmak istiyorlarsa yapsınlar, kibarca teşekkür edio kabul edip, beğendiğinizi kullanın, beğenmediğinizi siz de başkasına verin ya da satın.
Bakın biz karşı taraftan ne düğün ne de takı istemedik. Beni tanımadan etmeden önyargılı konuşuyorsunuz. Ben sadece yol göstermenizi istedim. Gerçekten bu sayfa hiç amacına yönelik kullanılmıyor. Bunu bir kere daha anladım.

Nasıl yok ki böyle bir konu açmışsınız? Geleneği kutsamıyorum, o yaştaki köylü bir kadın için çok önemlidir bu tarz şeyler. Yapmasa kendini kötü hissederdi. Kendince oğlunu en güzel şekilde evlendirmek için çabalıyor. O yaştaki kadınlardan geleneği söküp alamazsınız ve siz daha yıkıcı yorum görmemişsiniz
Ben gelenekleri vs bilmediğim için bana yol göstermesi için bu sayfaya yazdım. Ne yapmalıyım? Hepsini kabul mü etmeliyim? O kadar şeyi eve nasıl sığdıracağım vb şeklinde endişelerim oldu, yazdım.

Ama sağolsun herkes beni tanımadan etmeden karakter analizi yapmış.

Ben büyüklerime karşı gayet saygılı bir insanım. Kayınailem de beni çok sever. Müsterih olun.

Dört görümcemden henüz birisi ile tanıştım. Önyargılı yorumunuz için teşekkürler.
Annesinin konuştuğunu ben anlayamıyorum. O yüzden görümcem aramızdaki irtibatı sağlıyor.

Benim kayınvalidemle görümcemle müstakbel eşimle vs hiçbir sorunum yok. Benim sorunum insanların kutsadığı geleneklerle.

Nesini anlayamiosun kardes de araya proxy koydun ya..3024 yilindan gelsen de anlarsin yani...

Nesini anlayamiosun kardes de araya proxy koydun ya..3024 yilindan gelsen de anlarsin yani...
Offf bakın yine bilmeden konuşuyorsunuz. Annesinin dişleri yok. Takma diş de yaptırmak istemiyor. O yüzden ben anlayamıyorum. Geçen müstakbel eşime sordum “Ben de bazen anlamıyorum” dedi.

Ben hem masraf yapmalarını hem de zahmet etmelerini istemiyorum. Kötü bir niyetim yok aslında. Böyle şeylere para harcamak yerine evimizde eksik olan şeyleri alsak daha iyi olmaz mı?
Başta hiç de böyle demediniz. Yorumlardan sonra değişti fikriniz. Köy yerinde bunun lafı sözü olur. Çok istemiyorsaniz çağırın çaya annen üslubuyla ben yapamayacağım sizde yapmayın desin. Mesela ben hiç bir şey istemedim anneannem çağırdı konuştu karşılıklı yapmayalım dedik ,yapmadık. Başka adetleri de vardı onu da yapmadım haberim bile olmadı hatta 1 yıl sonra eltim kendi dugununden bahsederken anlattı. Ama kaynanan hazırlığın çoğunu yapmış. Evinin eksiği ile bohça aynı mantıkta değil yani.

Karşı tarafın iyi niyetli olduğunu biliyorum.
Şahsi görüşüm, bu gelenekler evlilik sürecini zorlaştırıyor. Hiç derdimiz yokmuş gibi bir de çeyizleri ne yapacağız diye düşünür olduk. Bir de gelenekler tuhafıma gidiyor. Yaşlı kadın neden zahmet ediyor, kendisini yoruyor?

Ayrıca bu bohça çeyiz için masraf yapmak yerine bizim ev ihtiyaçlarımız vs karşılansa daha iyi olur. Karşı tarafla konuştum. umarım her iki tarafın gönlü olacak şekilde bir şeyler yaparız.
Ben de saçma buluyorum bu tür şeyleri. İnanın ev kullanılmayacak havlu, seccade ve örtülerle dolu.
Biraz da elalem ne der meselesi var tabii. Belli bir yaş grubu bizim gibi düşünmüyor.
Muhtemelen kullanmayacaksınız da zaten gelenleri. Ama insanların içinden gelmişse de yapacak bir şey yok. Uygulanmak istenen tek adet bu olsun yeter ki. Çok daha mantıksız şeyler var çünkü. Bana söylenenleri bir duysanız 😅
Orta yol bulunur elbet, sıkmayın canınızı ☺️

Ben gelenekleri vs bilmediğim için bana yol göstermesi için bu sayfaya yazdım. Ne yapmalıyım? Hepsini kabul mü etmeliyim? O kadar şeyi eve nasıl sığdıracağım vb şeklinde endişelerim oldu, yazdım.

Ama sağolsun herkes beni tanımadan etmeden karakter analizi yapmış.

Ben büyüklerime karşı gayet saygılı bir insanım. Kayınailem de beni çok sever. Müsterih olun.
"Ya ben neden 70 yaşındaki kadının zevkini kendi evime taşıyorum" demenizden bu yazdıklarınız anlaşılmıyor kusura bakmayın.

X