pcos ile hamile kalmaya çalışmak

askim hormonlar da pcos destekliyor gibi ama değerlerin bence iyi. yumurta rezervin de çok çok yüksek değil.. 5 olması isteniyor en fazla, seninki 5,26.. doktor yorumunu duy ama bence çok endişelenecek bir sey yok hormonlar açısından ama ultrasonda nasıl görüntü var bilemiyorum valla. 🤍
Ultrasonda da polikistik görüntü var canım bana direk polikistiksin dedi ama burdan okuyorum genelde lh FSH da yüksek oluyor kızlarda bende hep bu seviyelerdeydi hormonlarda hiç sıkıntı yaşamadım gittiğim hiç bir doktorda yüksek vs bişey dememisti yinede polikistik oluyorum galiba

Ultrasonda da polikistik görüntü var canım bana direk polikistiksin dedi ama burdan okuyorum genelde lh FSH da yüksek oluyor kızlarda bende hep bu seviyelerdeydi hormonlarda hiç sıkıntı yaşamadım gittiğim hiç bir doktorda yüksek vs bişey dememisti yinede polikistik oluyorum galiba
askim lh, fsh’ın iki katı veya daha fazlaysa pcos var demek 🥲 ama dediğim gibi bence hormonların güzel sıkma canını. benim ultrason üzüm bağı gibi valla iki yumurtalığım da salkım salkım 😂 ona rağmen gebe kaldım. stres yapma, sağlıklı beslen, bol hareket.. çok güzel olacak sıkma canını

askim lh, fsh’ın iki katı veya daha fazlaysa pcos var demek 🥲 ama dediğim gibi bence hormonların güzel sıkma canını. benim ultrason üzüm bağı gibi valla iki yumurtalığım da salkım salkım 😂 ona rağmen gebe kaldım. stres yapma, sağlıklı beslen, bol hareket.. çok güzel olacak sıkma canını
Hayırlı olsun biraz önce önceki yorumlardan okudum gebe olduğunu çok sevindim bende adette tüp bebeğe geçiş yapacaktım ama bugün içimde acayip bir his oldu bikac ay daha erteleyip doğal yoldan olması için ugrasacam bunun üstüne sende umut oldum. 5 yıllık evliyim bende 3 düşük bı kimyasal var eşimde sperm DNA hasarı vardı ve çok şükür tedavi başarılı geçti biraz daha bekleyip deneyecem bana da dua et canm hamislerin duası kabul olur inşallah 🙏🏻

Merhabalar,
Şimdiden uzun olacağı için özür dilerim ama dertleşmeye beni anlayan birileri olmasına çok ihtiyacım var.
Ben 2018 yılında jinekoloji muayemde polikistik over olduğumu öğrendim. O dönem gittiğim doktor o kadar ilgisiz o kadar umursamazdı ki hiç sorgulamadan bana doğum kontrol hapı verdi ve 6 ay kullandım. ama bu süreçte benim çok şiddetli baş ağrılarım oldu 4-5 kez acile gidip ağrı kesici yaptırmak zorunda kaldım.
6 ay sonunda tekrar kontrole gittim ve doktoruma kesinlikle tekrar doğum kontrol hapı kullanmak istemediğimi çünkü çom şiddetli baş ağrılarım olduğunu söyledim. O da tamam o zaman kullanmayalım eğer reglin çom düzensiz olursa tekrar başlarız dedi. Ki burda bir not ekleyeyim benim reglim asla ilaç kullanmamı gereltirecek kadar düzensiz olmadı. En fazla 3-5 gün gecikirdi.
Sonra 2023 yılına kadar hiç ilaç kullanmadım çünkü dediğim gibi zaten bir düzensizliğim yoktu. 2023 yılı ocak ayında reglim 10 gün gecikti. O sıralar düğünüme hazırlandığım için stresten falan olabilir dedim ama evlendiğimde hemen çocuk istediğimiz için ve pcos oldugumu da bildiğim için dogru duzgun bir muayene olayım dedim ve gittim. Doktor muayene etti ve ultrasyonda pcos göremedi (karından ultrasyon yaptı) değerlerime baktı ve evet değerlerin sınırda ama çok sorun görünmüyor dedi. doğum kontrol hapı önerdi ben de baş ağrısı yapıyor dedim ve doktorum da ‘yoksa migrenin mi var?’ diye sordu ben de evet dedim ‘o zaman sen kullanamazsın çok riskli, nasıl bunu görmezden gelip vermişler sana bu ilacı önceden’ dedi.
Sonra evlendim. Doktorun söylediklerinden hareketle bir sorun görmedim ve hamile kalabileceğime inandım. 5 ay günü gününe regl oldum. 5.ay 5 gün gecikti reglim biz de hamile olduğumu düsündük ve doktora gittik ama gebelik yoktu. hcg 2.9 çıktı ki benim önceki hormon testlerimde hep 0.50, 0.100 çıkardı. Ama doktor bunu hiç ciddiye almadı ve sadece gebelik yok reglin 3.günü tekrar gel dedi. ben de gittim o doktor da karından ultrasyon çekti ve polikistik over görüntüsü yok dedi. kan tahlillerimde değerlerin sınırda biran önce çocuk düsünün dedi dalga gecer gibi ve gönderdi. ben eşimin işi dolayısıyla hakkaride yaşıyorum. O dönem ailemin yanına Trabzona gittim ve daha güvendiğim bir doktora görünmek istedim. İlk defa bir doktor beni alttan muayene etti ve gayet pcoslusun yani bu görünmeyecek bir sey değil dedi. ve çok ağır bir pcoslusun dedi. bana duphaston ve pikassos verdi 3 ay sonra tekrar muayene gel dedi. Ama her doktor gibi bi yıl doğal yolları deneyelim dedi. 3 ay sonra Trabzona gitme imkanım olmadığı için Vanda bir doktora gittim ve bana sol yumurtalığımda pcos görüntüsü olduğu sağ yumurtalığımda da çatlamayan bir yumurtanın büyümeye devam edip kist oldugunu söyledi. tüm bu beni tüketen sürecin içinde bu ekstra bi kabus oldu benim için. regenesis takviyesini verdi ve reglin 3.günü tekrar gel kisti kontrol altında tutmaya çalışıcaz dedi. Ama bizim sürekli Vana gitme imkanımız yok çünkü yollar kışın genelde çığ ve kaya düşmesi sebebiyle riskli oluyor. Ben gitmek istemediğim için Hakkaride devlet hastanesine gittik. Doktor kontrol etti ve kistin eridiğini söyledi. Önceki sürecimi anlattığımda bana ‘neden sana duphastın verdiler ki regl mi olmuyordun?’ diye sordu. Bu zamana kadar gittiğim hiçbir doktor birbiriyle tutarlı olmadı ve çok tükendim artık.
Eşim de muayene oldu ve sadece sıvılaşmasında sorun çıktı sperm sayısı, hareketliliği her şeyi doktorun söylediğine göre normal erkeklerden çok çok daha iyi çıktı. Sadece sıvılaşması 60 dk çıktı enfeksiyon dolayısıyla. Antibiyotikler ve vitamin verdi doktor ona da.
Şu an 10 aydır deniyoruz ve hiçbir şekilde gebelik olmadı. Ovülasyon testleri kullanıyorum ama asla pozitif çıkmıyor. test çizgisinin peak olduğu günler oluyor ama asla kontrol çizgisi kadar koyu çıkmıyor. Ama doktor kontrolüne gittiğim her ay doktor yumurtladığımı söyledi.
Bu süreç beni psikolojik olarak o kadar tüketti ki her ay beklentiye girip bir sonuç alamamak çok yordu beni artık. Ailemden ve arkadaşlarımdan uzak olduğum için destek alabileceğim eşim dışında kimsem yok ve eşim de ben de bu süreçteki hayal kırıklıklarımızı birbirimize belli etmemek için çabalıyoruz. Önümüzdeki ay bayram tatili için ailemizin yanına Trabzona gideceğiz ve orda tekrar muayene olmayı düsünüyoruz eşimle birlikte. zaten 11ay dolmus olacak herhalde son bir ayı da bekleyin demezler. Gittiğimde rahim filmi de çekilmesini isteyeceğim. Cünkü iyi bir hastaneye gitme imkanımız Hakkarideyken yok maalesef.

Her gün dua ediyorum. Allah inancı olan bir insanım ve en hayırlı zamanda bu mucizeyi bize vereceğine inanıyorum ama süreç dediğim gibi beni o kadar zorladı ki kendimi ayakta tutmak için inanılmaz bir çaba içerisindeyim. Konustugum herkes ‘olur, takma kafana, bu kadar düsünme, ne zaman bunu düşünmeyi birakırsan o zaman çocugun olur’ diyip duruyor ama çıldırıyorum artık yani nasıl bırakabilirim düşünmeyi. Keske yapabilsem keske bu konuyu aklımdan biraz uzaklaştırabilsem ama elimde değil ki.. Her sabah aklıma gelen ilk şey uyurken son düsündüğüm şey bu.. Elimde değil. Bu süreçleri yaşayan veya bu süreçleri yaşayıp sonucunda mucizesine kavuşanlar varsa lütfen bana umut ışığı olsun yalvarırım.
Pcos un gebeliğe engel olmasında tek bir sebeb var o da çok fazla yumurta gelişiyor bu yüzden çatlayamadan kiste dönüşüyor. Yani pcos gebeliğe kesin engel değil. Çok fazla ilaç kullanmışsın ama büyük bir sorunun da yok anladığım kadarıyla. Doktorlar muhtemelen çok istediğini görüp ilaçsız göndermemişler. Tavsiyem eğer ki hormonlarında sıkıntı yoksa 2-3 ay ilaç kullanmadan bekle. Sonrasında eğer istersen ve durumun varsa aşılama yaptır. Pcos sadece görüntüyle olmaz. Bahçeci Tüp merkezinde aşılama için gittiğimde Zeki hoca pcos için üç şart olması gerekir:
1 Hormon bozukluğu
2 Adet düzensizliği (5 güne kadar sapma normal. Düzensiz demek için 10 gün falan oynaması gerek)
3Pcos görüntüsü

Bende sadece görüntü vardı diğerleri yoktu mesela o yüzden hiç takılmadı buna. En büyük sorun stres dedi ki çok çok haklıydı. İlk 1 yıl kesinlikle doğal yolu bekletiyorlar ve öyle de olmalı büyük bir sorun yoksa. Yani yaşın çok büyük değilse ve amh değerinde sorun yoksa hiç sıkıntı yapma ve bekle bu kadar kimyasal vücuduna zarar. Rabbim en hayırlı zamanda versin.

Pcos un gebeliğe engel olmasında tek bir sebeb var o da çok fazla yumurta gelişiyor bu yüzden çatlayamadan kiste dönüşüyor. Yani pcos gebeliğe kesin engel değil. Çok fazla ilaç kullanmışsın ama büyük bir sorunun da yok anladığım kadarıyla. Doktorlar muhtemelen çok istediğini görüp ilaçsız göndermemişler. Tavsiyem eğer ki hormonlarında sıkıntı yoksa 2-3 ay ilaç kullanmadan bekle. Sonrasında eğer istersen ve durumun varsa aşılama yaptır. Pcos sadece görüntüyle olmaz. Bahçeci Tüp merkezinde aşılama için gittiğimde Zeki hoca pcos için üç şart olması gerekir:
1 Hormon bozukluğu
2 Adet düzensizliği (5 güne kadar sapma normal. Düzensiz demek için 10 gün falan oynaması gerek)
3Pcos görüntüsü

Bende sadece görüntü vardı diğerleri yoktu mesela o yüzden hiç takılmadı buna. En büyük sorun stres dedi ki çok çok haklıydı. İlk 1 yıl kesinlikle doğal yolu bekletiyorlar ve öyle de olmalı büyük bir sorun yoksa. Yani yaşın çok büyük değilse ve amh değerinde sorun yoksa hiç sıkıntı yapma ve bekle bu kadar kimyasal vücuduna zarar. Rabbim en hayırlı zamanda versin.
sağol kuzum 13. ayda gebeyim 😂

Ahahaha 😂😂😂 e hayırlı olsun nasıl gebe kaldın peki? Rabbim sağlıkla kucağına da almayı nasip etsin 🥰
doktorum 1 yıl denememi istemisti zaten. ama benim yumurtalar tam büyümeden çatlıyormus meğerse. o yüzden 11.ayda femara başladık nisan ayında. 5 yumurtam büyüdü ama gebelik olmadı. bu ay da psikolojim iyi değildi tutmadığı için. o yüzden gezip tozmaya, iyi vakit gecirmeye karar verdim ki sürpriiiizzz tam geziyordum hamile olduğumu öğrendim 😂😂 şimdi ilk ultrason için gün sayıyoruz 🥰

doktorum 1 yıl denememi istemisti zaten. ama benim yumurtalar tam büyümeden çatlıyormus meğerse. o yüzden 11.ayda femara başladık nisan ayında. 5 yumurtam büyüdü ama gebelik olmadı. bu ay da psikolojim iyi değildi tutmadığı için. o yüzden gezip tozmaya, iyi vakit gecirmeye karar verdim ki sürpriiiizzz tam geziyordum hamile olduğumu öğrendim 😂😂 şimdi ilk ultrason için gün sayıyoruz 🥰
Yaa çok sevindim. Hastasıyız böyle sürprizlerin 😂🥰 Kolay ve güzel bir hamilelik geçirmen duasıyla 🌸

X